Πέμπτη 15 Σεπτεμβρίου 2011

ΠΑΟΚ-Τότεναμ 0-0

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε στα ίσα την Τότεναμ έχασε ευκαιρίες, είχε δοκάρι (Ίβιτς 92'), σκόραρε με πέναλτι (31'), αλλά ο Σέρβος διαιτητής Μάζιτς του στέρησε το γκολ γιατί λειτουργώντας τυπολατρικά ζήτησε την επανάληψη του στην οποία αστόχησε ο Βραζιλιάνος. Ο Κλάους άγγιξε το γκολ στο (67', 84'). Υπέροχη ατμόσφαιρα δημιούργησαν οπαδοί του ΠΑΟΚΤο πάθος περίσσευε. Το ίδιο και η διάθεση των παικτών του ΠΑΟΚ να παίξουν στα ίσα την Τότεναμ, παρά το γεγονός ότι οι περισσότεροι παίκτες της αγγλικής ομάδας ήταν μία ταχύτητα πάνω. Κι όταν απέβαλαν το άγχος και την νευρικότητα που τους διακατείχε στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι είχαν και τις ευκαιρίες που τους έλειψαν στο πρώτο μέρος. Θα περάσει καιρός για να ξεχαστούν οι δύο απίστευτες ευκαιρίες του Αθανασιάδη στο 67΄και το 84΄, αλλά και τα "αχ" για το σουτ του Βιεϊρίνια και την κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι του Ίβιτς, στις καθυστερήσεις. Το ίδιο και το πέναλτι-γκολ του Λίνο, που με υπερβολική δόση τυπολατρίας, ζήτησε να εκτελεστεί΄πάλι ο διαιτητής Μάζιτς.
Ο Σέρβος ρέφερι, προστάτεψε με τα σφυρτίγματά του τους Άγγλους και τους βοήθησε να μην ξεκινήσουν με ήττα την σειρά των αγώνων στους ομίλους του Europa League.
Μπήκε με άγχος και νευρικότητα
Το πρώτο ημίχρονο... στιγματίστηκε από το χαμένο πέναλτι του Λίνο στο 33΄. Το κέρδισε έξυπνα ο Αθανασιάδης, τσιμπώντας την μπάλα και αναγκάζοντας τον Κουντιτσίνι να τον ανατρέψει, μετά από μία πανέξυπνη κάθετη πάσα του Γιώργου Φωτάκη, ωστόσο ομάδα και κόσμος δεν χάρηκαν αν και η μπάλα πήγε στα δίχτυα από το χτύπημα του Βραζιλιάνου. Ο Μάζιτς αποδείχθηκε τυπολάτρης και διέταξε επανάληψη γιατί θεώρησε ότι ο Κοντρέρας μπήκε στην περιοχή πριν σφυρίξει και ο Λϊνο στη δεύτερη εκτέλεση αστόχησε. Η Τότεναμ, πάντως, ήταν αυτή που κυριάρχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους και θα μπορούσε να είχε προηγηθεί αν ο Κοντρέρας δεν λειτουργούσε σαν από μηχανής Θεός, σώζοντας προ κενής εστίας στο πλασέ του Φάλκε.
Πολιορκία στο β΄ μέρος
Ο ΠΑΟΚ απέβαλε όλα τα αρνητικά στοιχεία του πρώτου μέρους, ξεπέρασε το σοκ της απώλειας του πέναλτι και μπήκε στο β΄ μέρος αποφασισμένος να κερδίσει. Έκλεισε την Τότεναμ στα καρέ της, όμως, οι κλασικές ευκαιρίες που περιγράψαμε πιο πάνω δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ, με αποτέλεσμα οι πάικτες του "Δικεφάλου" να φύγουν στα αποδυτήρια μόνο με την αναγνώριση της προσπάθειάς τους από τους 25.000 και πλέον φίλους τους.
Ο ΑΓΩΝΑΣ
Αρχισε ο αγώνας...
* Η Τότεναμ αγωνίζεται με μοβ φανέλες
5' Ο ΠΑΟΚ ψάχνει τα πατήματά του στο πρώτο πεντάλεπτο
7' Ο Γκαρσία βγάζει μόνο του με την αντίπαλη εστία τον Βιεϊρίνια αλλά ο βοηθός σηκώνει το σημαιάκι του
8' Σέντρα σουτ του Σαλπιγγίδη η μπάλα περνάει άουτ
* Ο ΠΑΟΚ παρατάσσεται σε σχηματισμό 4-2-3-1. Τερματοφύλακας παίζει ο Κρέσιτς, δεξί μπακ ο Ετο, αριστερό ο Λίνο, κεντρικοί αμυντικοί οι Κοντρέρας, Μαλεζάς, αμυντικά χαφ οι Γκαρσία, Αρίας, μπροστά τους ο Φωτάκης, αριστερά ο Βιεϊρίνια, δεξιά ο Σαλπιγγίδης και στην κορυφή ο Αθανασιάδης
* Η Τότεναμ παρατάσσεται σε σχηματισμό 4-4-1-1. Τερματοφύλακας παίζει ο Κουντιτσίνι, δεξί μπακ ο Γουόκερ, αριστερό ο Τόουνσεντ, κεντρικοί αμυντικοί οι Μπασόνγκ και Τσόρλουκα, αμυντικά χαφ οι Κάρολ και Λίβερμορ, αριστερό χαφ ο Ντος Σάντος, δεξί ο Φάλκε και ο Κέιν πίσω από τον Παβλιουτσένκο που είναι ο σέντερ φορ
10' Ωραία επίθεση του ΠΑΟΚ από δεξιά. Ξεκινάει από πάσα του Φωτάκη στον Έτο ο οποίος γυρνάει στον Αρίας στο σημείο του πέναλτι, αλλά ο Κολομβιανός δεν πιάνει καλά το σουτ και απομακρύνουν οι αμυντικοί
12' Μεγάλη ευκαιρία για την Τότεναμ. Ο Φάλκε σουτάρει έχοντας εξουδετερώσει τον Κρέσιτς, ο Κοντρέρας, όμως, δείχνει την κλάση του, αφού προνόησε να πάει στην εστία, και διώχνει πάνω στην γραμμή
* Η Ρούμπιν Καζάν προηγείται αυτή την ώρα στην έδρα των Σάμροκ Ρόβερς με 0-1. Δείτε την εξέλιξη του ματς πατώντας εδώ
18' Κεραυνός του Βιεϊρίνια η μπάλα κοντράρει και περνάει λίγο έξω. Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ
20' Κάθετη πάσα του Σαλπιγγίδη στον Βιεϊρίνια ο οποίος μπαίνει στην περιοχή, προτιμά να μην σουτάρει, σεντράρει για τον Αθανασιάδη αλλά η μπάλα φεύγει ψηλά
* Εδώ και λίγα λεπτά ο Ντος Σάντος με τον Φάλκε έχουν αλλάξει πτέρυγες. Ο Μεξικανός πήγε δεξιά και ο Ισπανός αριστερά
26' Ιβιτς, Παπάζογλου και Μπαλάφας σηκώθηκαν για ζέσταμα. Από πλευράς Τότεναμ, οι Πρίτσαρντ, Νίκολσον και Φρέντερικς
* Σκάει μια κροτίδα μπροστά από τα κάγκελα της θύρας 4 και όλο το γήπεδο αποδοκιμάζει
28' Ο Κέιν δέχεται κίτρινη κάρτα για "θέατρο", αφού πέφτει μέσα στην περιοχή σε μονομαχία με τον Κοντρέρας. Η φάση ξεκίνησε από φάουλ που δεν δόθηκε στον Βιεϊρίνια, ενώ στη συνέχεια οι Αγγλοι δεν έκαναν fair play για αυτό αποδοκίμασε όλο το γήπεδο
31' Ο ΠΑΟΚ κερδίζει πέναλτι. Ο Φωτάκης κάνει την κάθετη πάσα με αποδέκτη τον Κλάους, ο οποίος τσιμπάει την μπάλα και ανατρέπεται καθαρά από τον Κουντιτσίνι. Ο Λίνο πηγαίνει να εκτελέσει
33' Στην πρώτη εκτέλεση ο Λίνο ευστοχεί και πανηγυρίζει, ο διαιτητής Μάζιτς διατάσσει επανάληψη γιατί θεώρησε ότι ο Κοντρέρας βιάστηκε να μπει στην περιοχή. Ο Βραζιλιάνος εμφανώς αγχωμένος στην δεύτερη εκτέλεση στέλνει την μπάλα συρτά άουτ

38' Κίτρινη κάρτα στον Αρίας για φράγμα στον Ντος Σάντος
* Είναι φανερό πως στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του ΠΑΟΚ έχουν επηρεαστεί από το χαμένο πέναλτι
39' Αυτή την ώρα κάνουν ζέσταμα οι Ρομπέρ, Σνάουτσνερ και Τσουκαλάς
40' Ο Παβλιουτσένκο εκτελεί φάουλ, η μπάλα βρίσκει δίχτυα από την πάνω πλευρά και οι Αγγλοι φίλαθλοι πανηγυρίζουν νομίζοντας πως μπήκε γκολ

45' Κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία για φάουλ στον Λίβερμορ
45+ Μπαλιά του Φωτάκη στον Αθανασιάδη, ο στράικερ του ΠΑΟΚ κατεβάζει την μπάλα σουτάρει κατευθείαν αλλά μπλοκάρει ο Κουντιτσίνι
* Ακούγονται έντονες αποδοκιμασίες για τον διαιτητή
ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
* Ο ΠΑΟΚ πρέπει να αποβάλλει την νευρικότητα, να ηρεμήσει και να προσπαθήσει να κάνει το παιχνίδι του
2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Αρχισε το 2ο μέρος...
* Οι Αγγλοι δημοσιογράφοι σχολίαζαν στην ανάπαυλα πως το πέναλτι που ζήτησε η Τότεναμ σε μονομαχία του Κοντρέρας με τον Κέιν έπρεπε να δοθεί και ότι ο διαιτητής δεν έπρεπε να διατάξει επανάληψη στο πέναλτι του Λίνο αφού αυτά στην Αγγλία δεν δίνονται
48' Ιβιτς, Ρομπέρ και Τσουκαλάς προθερμαίνονται
48' Καταπληκτική μπαλιά του Γκαρσία στον Βιεϊρίνια, ο Πορτογάλος από πλάγια θέση σουτάρει απελπιστικά άουτ
53' Κίτρινη κάρτα στον Φωτάκη για φάουλ πάνω στον Γουόκερ
* Σαφώς ανεβασμένος ο ΠΑΟΚ στο β μέρος.
56΄ Η Τότεναμ στην επίθεση, σέντρα από τα αριστερά, ο Κρεσιτς διώχνει με γροθιά προ του Παβλιτσένκο και κυνηγά τη μπάλα στα όρια της περιοχής. Ο Φαλκε γίνεται κάτοχός της, σουτάρει φαλτσαριστά και η μπάλα πάει δίπλα από το δεξί δοκάρι.
62΄Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ίβιτς αντί Φωτάκη
63΄ Εκτέλεση φάουλ του Παβλιτσένκο η μπάλα περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Κρέσιτς
Οι συνεχείς διακοπές έχουν ρίξει κάπως το ρυθμό. Ο κόσμος ξεσηκώνεται για να "ανεβάσει" την ομάδα.
74΄ Ο Γκαρσία επιχειρεί σουτ με το δεξί, δεν ανησυχεί όμως τον Κουντιτσίνι
67' Απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Σέντρα του Σαλπιγγίδη, ο Κλάους βρίσκεται σε θέση για γκολ αλλά η μπάλα σκάει στο έδαφος και με την προβολή φεύγει ψηλά άουτ
69' Ο Βιεϊρίνια πέφτει στο έδαφος και δείχνει να πονάει. Ο Λίνο πετάει την μπάλα έξω. Βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα επιστρέψει στο γήπεδο
75' Κίτρινη κάρτα στον Τσόρλουκα για σκληρό φάουλ στον Λίνο
81' Αλλαγή για την Τότεναμ. Ο Φρέντερικς παίρνει την θέση του Φάλκε
84' Φοβερή διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Ιβιτς σουτάρει από πλάγια θέση, διώχνει με υπερένταση ο Κουντιτσίνι, ξαναγίνεται κάτοχος της μπάλας ο Σέρβος ο οποίος σεντράρει, ο Αθανασιάδης πιάνει γυριστό σουτ αλλά τελευταία στιγμή αποκρούει ο τερματοφύλακας της Τότεναμ

87' Εκτέλεση φάουλ του Παβλιουτσένκο η μπάλα περνάει ψηλά άουτ
90' Ο Ντος Σάντος αντικρίζει την κίτρινη κάρτα
* Ο τέταρτος διαιτητής δείχνει δύο λεπτά καθυστερήσεις
90+ Ο Βιεϊρίνια μπαίνει στην περιοχή σουτάρει με δύναμη από πλάγια θέση αλλά διώχνει δύσκολα ο Κουντιτσίνι
90+ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια σεντράρει, ο Ιβιτς πιάνει την κεφαλιά από κοντινή απόσταση, η μπάλα χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι, μετά στο έδαφος και απομακρύνεται