Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου 2011

Ρουμπίν Καζάν-ΠΑΟΚ 2-2

Ο ΠΑΟΚ πήρε την ισοπαλία με 2-2 από την Ρουμπίν, ενώ θα μπορούσε να φύγει ακόμη και με τη νίκη από το Καζάν, αν δεν βίωνε ένα 25λεπτο πανικού στις αρχές του β΄μέρους. Πανέμορφα σε δημιουργία και τα δύο γκολ του "Δικεφάλου", με εκτελεστές τον Αθανασιάδη (22') και τον Φωτάκη (79'). Στα πόδια των παικτών του Μπόλονι πλέον η πρόκριση στους "32".

Ένας συγκλονιστικός, με εξαίρεση τα πρώτα 25 λεπτά του β΄ μέρου, ΠΑΟΚ κατάφερε παρά τις αμυντικές του αδυναμίες, να πάρει την ισοπαλία κόντρα στην πάμπλουτη Ρουμπίν Καζάν μέσα στη Ρωσία. Οι παίκτες του Λάσλο Μπόλονι έδειξαν τα επιθετικά τους χαρίσματα, σκόραραραν δύο φορές και με το τελικό 2-2 κρατούν τον "Δικέφαλο" ζωντανό στο παιχνίδι της πρόκρισης.
Ήταν ένα ματς που τα είχε όλα. Μεγάλες ευκαιρίες και... μεγάλα λάθη, έναν ΠΑΟΚ να κάνει σπουδαία επιθετικά εμφάνιση αλλά και να ταλαιπωρείται αμυντικά κυρίως από τα δικά του λάθη. Είχε, όμως, πάνω απ’ όλα έναν ΠΑΟΚ που έχει "χτίσει" χαρακτήρα, που δε φοβάται τα δύσκολα και καταθέτει και την ψυχή του σε κάθε παιχνίδι όσο μεγάλος και αν είναι ο αντίπαλος.
Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πέτυχε το απόλυτο βάσει της εμφάνισής του. Παρότι είχε κάποια προβλήματα στην οργάνωση του παιχνιδιού του, κατάφερε να δημιουργήσει μία σπουδαία φάση που ήταν αυτοματοποιημένη και έμοιαζε πολύ με τη φάση του δεύτερου γκολ εναντίον της ΑΕΚ και να πετύχει ένα εξαιρετικό γκολ με τον Αθανασιάδη. Αμυντικά κατάφερε να κρατήσει μακριά από την εστία του τους επιθετικούς της Ρουμπίν Καζάν και κινδύνευσε μόνο από δικά του λάθη και ιδιαίτερα σε μία φάση που ο Κοντρέρας έχασε την μπάλα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι Ρώσοι είχαν την περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή τους, αλλά τους έλειπε το καθαρό μυαλό, τόσο στην τελική προσπάθεια, όσο και στην τελική πάσα. Ο Κασάεφ ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης που προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί την ταχύτητά του, ενώ ο Αθανασιάδης σε δύο επαφές που είχε με την μπάλα πρόλαβε και να σκοράρει και να δημιουργήσει έναν ακόμα κίνδυνο για την εστία του Ρουζίκοφ.
Μπήκε στο β΄ με πανικό
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έδειξε πως ακόμα δεν έχει γιατρέψει την αδυναμία του στον αέρα. Έτσι μπαίνοντας πολύ νωθρά στο παιχνίδι, η Ρουμπίν έκλεισε τον ΠΑΟΚ στα καρέ του και είχε πολλές συνεχόμενες ευκαιρίες να φτάσει στο γκολ. Δημιουργούσε ρήγματα από τα άκρα, αλλά και από το κέντρο της άμυνας με το μοιραίο να ήταν θέμα χρόνου να συμβεί. Και όντως συνέβη. Στο 52’ ο Νάτσο έκανε σουτ και ενώ στην περιοχή υπήρχαν πολλοί παίκτες, ο Βαλντέζ με προβολή πέτυχε την ισοφάριση. Ο "Δικέφαλος" είχε για αντίπαλο και την τύχη, αφού αποχώρησε ο Κοντρέρας με πρόβλημα τραυματισμού, ενώ η πίεση της Ρούμπιν συνεχιζόταν κυρίως από τον αέρα. Ένα λάθος του Λάζαρ έφερε δυστυχώς τον ΠΑΟΚ σε μειονεκτική θέση. Ο Ρουμάνος έχασε την μπάλα στο 66’, η μπάλα έφτασε στον Κουζμίν που ντρίπλαρε τον Γεωργιάδη, σούταρε και μετά από ασταθή επέμβαση του Κρέσιτς, ο Ντιαντιούν σκοραρε με κοντινή προβολή. Όλα είχαν γίνει πολύ δύσκολα για τον ΠΑΟΚ, αλλά και πάλι η ομάδα του Μπόλονι έδειξε πόσο δουλεμένη είναι επιθετικά. Αφού πρώτα έχασε καλή ευκαιρία με τον Βιεϊρίνια, έκανε στο 79’ μια εξαιρετική προσπάθεια από τα δεξιά σε συνδυασμό του Ίβιτς με τον Ετό, ο Βραζιλιάνος έβγαλε τη σέντρα και ο Φωτάκης με κεφαλιά ιοσφάρισε. Στα εναπομείναντα λεπτά ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός. Ο ΠΑΟΚ δεν κλείστηκε και προσπαθούσε να φανεί απειλητικός. Έτσι ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα έχασε απίστευτη ευκαιρία να πετύχει με τη σειρά του την ανατροπή και να πάρει μια μεγάλη νίκη. Δεν σκόραρε, αλλά πήρε την ισοπαλία που τον κρατά, όχι μόνο ζωντανό, αλλά με πολλές πιθανότητες, στο παιχνίδι της πρόκρισης.
Ο ΑΓΩΝΑΣ
Ξεκίνησε το παιχνίδι...
Αναγνωριστικό παιχνίδι από τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά
Ο ΠΑΟΚ έχει παραταχθεί με 4-2-3-1 που σήμερα μοιάζει πιο πολύ με 4-3-3. Μπροστά από τον Κρέσιτς από τα αριστερά προς τα δεξιά είναι οι Λίνο, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Ετο. Ρόλο κόφτη έχει ο Αρίας, δεξιά του κινείται ο Λάζαρ και αριστερά του ο Φωτάκης. Στα άκρα της μεσοεπιθετικής του γραμμής αριστερά είναι ο Βιειρίνια και δεξιά ο Γεωργιάδης. Μοναδικός προωθημένος είναι ο Αθανασιάδης
14' Το τέμπο παραμένει αργό, είναι κάτι που φανερά επιδιώκουν οι παίκτες του ΠΑΟΚ
Με 4-2-3-1 και η Ρουμπίν. Τερματοφύλακας είναι ο Ριζίκοφ, δεξιά στην άμυνα ο Κουζμίν, αριστερά ο Νέμοφ, στόπερ οι Μποτσέτι και Νάβας. Τα δύο αμυντικά χαφ είναι οι Νάτσο και Νοβόα και μπροστά τους στον άξονα κινείται ο Βαλντέζ. Από τα άκρα επιτίθεται ο Καραντενίζ (δεξιά) και ο Κασάεφ (αριστερά), ενώ στην κορυφή της επίθεσης είναι ο Ντιαντιούν
15' Από λάθος πάσα του Λάζαρ, ο Κασάεφ βρέθηκε σε θέση βολής, ο Κρέσιτς αντέδρασε σωστά στο σουτ που επιχείρησε

20' Σέντρα-σουτ του Βαλντέζ από τα αριστερά, ο Κρέσιτς διώχνει σε κόρνερ
21' Από την εκτέλεση κόρνερ και την απομάκρυνση του Κοντρέρας η μπάλα πήγε στον Καραντενίζ που σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε νέο κόρνερ
Ο ΠΑΟΚ έχει εμφανέστατο πρόβλημα να κρατήσει την μπάλα στην κατοχή του
22' 0-1 ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Υποδειγματική αντεπίθεση του ΠΑΟΚ. Ο Ετο βρήκε τον Φωτάκη, εκείνος πέρασε έξυπνη κάθετη στον Γεωργιάδη, ο οποίος έσκαψε την μπάλα πάνω από τον Ριζίκοφ και ο Αθανασιάδης δεν έχασε την ευκαιρία να κάνει αυτό που ξέρει καλά. Πρώτη επαφή και γκολ

Στο σάιτ της Ουέφα δίνουν τον Λάζαρ ως σκόρερ!
31' Νέα σέντρα της Ρουμπίν από τα αριστερά, κόβει η άμυνα του ΠΑΟΚ, οι παίκτες του "Δικεφάλου" πρέπει να προσέξουν τους παίκτες που βγαίνουν από την δεξιά πλευρά
34' Κίτρινη στον Κούζμιν για σκληρό φάουλ στον Γεωργιάδη
36' Φοβερή κίνηση του Κλάους που τσιμπά την μπάλα και περνά τον Μποτσέτι, σουτάρει στην κίνηση και ο Ριζίκοφ διώχνει σε κόρνερ

37' Κίνδυνος για τον ΠΑΟΚ. Ο Κοντρέρας διορθώνει με τάκλιν το λάθος του, ο Αρίας τζαρτζάρει τον Βάλντέζ που πέφτει στο έδαφος και ο Χάνσον λέει "παίζετε"
40' Καλοχτυπημένο φάουλ του Καραντενίζ, η μπάλα περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κρέσιτς

44' Σουτ του Κασάεφ, ο Κρέσιτς έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε
Ημίχρονο 0-1. Ιδανικό σκορ για τον ΠΑΟΚ
Ο Μπόλονι δίνει οδηγίες στον Τσιρίλο. Ισως ο Ιταλός αποτελέσει την πρώτη αλλαγή του αγώνα. Να σημειώσουμε πως πριν τον αγώνα, στο ζέσταμα, ο Κοντρέρας έδειξε να έχει ενοχλήσεις
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο...
47΄Πολιορκία στα καρέ του ΠΑΟΚ, η οποία ολοκληρώνεται με σουτ του Κασάεφ στο οριζόντιο δοκάρι. Στην αρχή της φάσης ο Καραντενίζ πλάσαρε και ο Μαλεζάς έδιωξε προ κενής εστίας. Στο ενδιάμεσο επικράτησε σύγχυση στα καρέ με τον Κρέσιτς να έχει μια άστοχη έξοδο αλλά και μία καλή επέμβαση

Ο Μπαλάφας ετοιμάζεται να μπει στην θέση του Αρίας που ζήτησε αλλαγή
50΄Φάουλ σε καλό σημείο για την Ρουμπίν
Ο Αρίας έχει βγει εκτός αγώνα
51' Ο Κοντρέρας διώχνει πάνω στην γραμμή μετά από εκτέλεση φάουλ του Νάτσο. Εκπληκτική κίνηση του Χιλιανού

52' 1-1 ΓΚΟΛ. Ισοφάρισε η Ρουμπίν μετά από σύγχυση στα καρέ, ο Φωτάκης αρχικά έδιωξε, η μπάλα πήγε στον Νάτσο ο οποίος σούταρε και μετά από κόντρα στο πόδι του Βαλντέζ η κατέληξε στα δίχτυα. Ο ΠΑΟΚ προκάλεσε την τύχη του και μοιραία δέχτηκε το γκολ αφού στα πρώτα επτά λεπτά του δευτέρου μέρους είχε αφήσει τους Ρώσους να εγκατασταθούν στα καρέ του

Στο μεταξύ από το 51' ο Μπαλάφας έχει πάρει την θέση του Αρίας
54' Ο Κοντρέρας δεν μπορεί να συνεχίσει, παίρνει την θέση του ο Τσιρίλο
Ενοχλήσεις στη μέση έχει ο Κοντρέρας, γι' αυτό αντικαταστάθηκε
57' Κίτρινη στον Μαλεζά για φάουλ στον Ντιαντιούν
59' Κάρτα στον Κασάεφ για φάουλ στον Βιειρίνια
62' Νέα ευκαιρία για την Ρουμπίν. Σουτ του Καραντενίζ, ο Ετο βάζει σωτήρια το πόδι του και διώχνει σε κόρνερ
66 2-1 ΓΚΟΛ. Από λάθος του Λάζαρ, η Ρουμπίν βγαίνει στην κόντρα, η μπάλα φτάνει στον Κουζμίν ο οποίος περνά τον Γεωργιάδη πλασάρει, ο Κρέσιτς αποκρούει και ο Ντιαντιούν που παίρνει το ριμπάουντ από κοντά κάνει το 2-1

Ετοιμάζεται ο Ιβιτς να μπει στο παιχνίδι
70' Μετά από ωραία αντεπίθεση του ΠΑΟΚ (η πρώτη του στο δεύτερο ημίχρονο) ο Λίνο σέντραρε, ο Βιειρίνια έκανε την προβολή αλλά δεν πρόλαβε την μπάλα
72' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ιβιτς αντί του Λάζαρ
Ενδεικτικό της υπεροχής της Ρουμπίν. Επτά κόρνερ για τους Ρώσους, ένα για τον ΠΑΟΚ
77' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιειρίνια σουτάρει άτσαλα, αλλά ο Αθανασιάδης δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα
77' Αλλαγή για την Ρουμπίν. Ριαζάντζεφ στην θέση του Βαλντέζ
79' 2-2 ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Κάθετη πάσα του Ιβιτς στον Ετο, Ο Βραζιλιάνος κάνει την σέντρα και ο Φωτάκης με κεφαλιά ισοφαρίζει για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πιστοποίησε με το γκολ αυτό το ανέβασμα του τα τελευταία λεπτά
83' Νέα αντεπίθεση του ΠΑΟΚ. Ο Γεωργιάδης κάθετη στον Ιβιτς, ο οποίος σουτάρει αλλά ο Ριζίκοφ μπλοκάρει
90' Αλλαγή για την Ρουμπίν. Ο Κασάεφ περνάει εκτός και δίνει την θέση του στον Μπιστρόφ
Τέλος αγώνα 2-2
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Ρουμπίν Καζάν: Ριζίκοφ, Κουζμίν, Νάβας, Μποτσέτι, Νέμοφ, Νάτσο, Νομπόα, Κασάεφ (90' Μπιστρόφ), Καραντενίζ, Βαλντέζ (77' Ριαζάντσεφ), Ντιαντιούν
Στον πάγκο κάθονται οι: Αρλάουσκις, Μπιστρόφ, Ριαζάντσεφ, Α. Ερεμένκο, Ζεστόκοφ, Κβερκβέλια, Σαρόνοφ
ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Μαλεζάς, Κοντρέρας (54' Τσιρίλο), Λίνο, Έτο, Γεωργιάδης, Φωτάκης, Λάζαρ (72' Ιβιτς), Αρίας (51' Μπαλάφας), Βιεϊρίνια, Αθανασιάδης
Στον πάγκο κάθονται οι: Χαλκιάς, Μπαλάφας, Τσιρίλο, Σνάουτσνερ, Ρομπέρ, Ιβιτς, Παπάζογλου
Διαιτητής: Μάρτιν Χάνσον (Σουηδία)
Πλάγιοι βοηθοί: Χένρικ Αντρεν, Χοακίμ Φλινκ (Σουηδία)
Βοηθοί πίσω από τις εστίες: Μίκαελ Λέρχεους, Αντρέας Έκμπεργκ (Σουηδία)
Τέταρτος διαιτητής: Αντι Κανέρβα (Σουηδία)